Podstawowym założeniem zawodów jest połączenie w ramach jednej trasy czterech najsłynniejszych i najbardziej wybitnych gorczańskich szczytów: Lubania, Turbacza, Kudłonia i Gorca. Jest to podstawowy warunek symbolicznego przebiegnięcia całych Gorców. Na trasie GUT 102 wbiegamy dodatkowo na Mogielicę, najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Symbolicznie mamy zatem zaliczone dwa pasma górskie: Gorce i Beskid Wyspowy.

Gorce Ultra-Trail®  102 km

Startujemy z centrum Ochotnicy Dolnej, drogą asfaltową na dół, w stronę Tylmanowej. Przez osiedle Ligasy nie oznakowaną drogą na Makowicę, zielonym szlakiem na Lubań, dalej czerwonym przez Przełęcz Knurowską na Turbacz, żółtym na Miejski Wierch i czarnym do Bukowiny Obidowskiej. Ponownie zielonym szlakiem zbiegamy do Obidowej i podchodzimy do schroniska Stare Wierchy. Na prawo czerwonym szlakiem w stronę Turbacza do hali Czoło Turbacza, gdzie zmieniamy szlak na żółty, zbiegamy na przeł. Borek, wspinamy się na Kudłoń i zbiegamy ciągle żółtym szlakiem (a później ścieżką przyrodniczą) do Rzek. Z punktu żywieniowego w Rzekach wybiegamy na lewo, w stronę przełęczy Przysłop, a dalej żółtym szlakiem przez Jasień na Mogielicę. Zmieniamy kolor szlaku na zielony i przez Wyrębiska zbiegamy do Szczawy do punktu żywieniowego. Dalej czarnym szlakiem na Nową Polanę, gdzie zmieniamy szlak na niebieski, łączymy się z trasą GUT 80 i skręcamy  w lewo na Gorc. Ze szczytu zbiegamy w stronę Turbacza, zielonym szlakiem prawie do Przysłopia, gdzie zmieniamy szlak na żółty i zbiegamy nim do centrum Ochotnicy Górnej (na koniec biegnąc bez szlaku).
Ślad gpx tutaj

Gorce Ultra-Trail®  80 km

Startujemy z centrum Ochotnicy Dolnej, drogą asfaltową na dół, w stronę Tylmanowej. Przez osiedle Ligasy nie oznakowaną drogą na Makowicę, zielonym szlakiem na Lubań, dalej czerwonym przez Przełęcz Knurowską na Turbacz, żółtym na Miejski Wierch i czarnym do Bukowiny Obidowskiej. Ponownie zielonym szlakiem zbiegamy do Obidowej i podchodzimy do schroniska Stare Wierchy. Na prawo czerwonym szlakiem w stronę Turbacza do hali Czoło Turbacza, gdzie zmieniamy szlak na żółty, zbiegamy na przeł. Borek, wspinamy się na Kudłoń i zbiegamy ciągle żółtym szlakiem (a później ścieżką przyrodniczą) do Rzek. Półtora kilometra wąską drogą bitą i niebieskim szlakiem, skręcamy ostro za znakami w prawo i zaczynamy podejście pod Gorc. Ze szczytu zbiegamy w stronę Turbacza, zielonym szlakiem prawie do Przysłopia, gdzie zmieniamy szlak na żółty i zbiegamy nim do centrum Ochotnicy Górnej (na koniec biegnąc bez szlaku).
Ślad gpx tutaj

Gorce Ultra-Trail®  40 km

Krótsza trasa, przebiega po tych samych ścieżkach do 26 kilometra,  gdzie opuszcza czerwony szlak, skręca w prawo w nie oznakowaną ścieżka przez las, sprowadza do doliny Bartoszówka, do góry przez grzbiet do doliny Forendówki, dalej obok historycznej Kurnytowej Koliby, na szczyt Magurek obok wieży widokowej i grzbietem Borsuczyn i Rokitowca do centrum Ochotnicy Górnej.
Ślad gpx tutaj

Ochotnica Challenge 20 km

Startujemy z centrum Ochotnicy Dolnej na zachód, przez osiedle Chryczki i profil-GUT20nieoznakowaną drogę dobiegamy na wierch Borysówka. Dalej zielonym szlakiem na Gorc (pod szczytem przez chwilę biegniemy bez szlaku), w lewo w stronę Turbacza, przed Przysłopem skręcamy na żółty szlak  ponownie w lewo i zbiegamy nim do centrum Ochotnicy Górnej (na koniec biegnąc bez szlaku).
Ślad gpx tutaj

Studzionki Vertical 1,7 km

Trasa – niespodzianka. Średnie nachylenie 20%.

Wszystkie trasy ułożone są w ten sposób, aby do minimum ograniczyć odcinki asfaltowe, a więc zapewnić zawodnikom bezpieczeństwo i maksymalny kontakt z przyrodą.