Przy każdym biegu zgłoszonym do ITRA – International Trail Running Association znajdują się trzy tajemnicze liczby. Gorce Ultra-Traill 48 km mają w opisie ITRA 3, 7 i 380. Co znaczą te cyfry?
Pierwsza jest najbardziej oczywista, najłatwiejsza do zrozumienia i dla wielu najważniejsza  ITRA 3 oznacza, że każdy zawodnik, który skończy w limicie nasz bieg otrzyma 3 pkt i będzie się mógł ubiegać o możliwość startu w Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB (ale trzeba mieć 15 takich punktów), The North Face Lavaredo Ultra Trail (wystarczą tylko 4 pkt) czy innych podobnych biegach. Ilość tych punktów za dany bieg zależy w uproszczeniu od dystansu i przewyższenia. Za każdy kilometr i 100 m przewyższenia dostaje się małe punkciki, które później przeliczane są na te duże.

Drugi ze wskaźników tzw. Mountain Level w przypadku GUT 48 km wynosi 7. Ten współczynnik określa trudność trasy. Dokładne algorytmy obliczania nie są znane, ale brane są tu pod uwagę wielkości przewyższeń w stosunku do długości trasy, długość najdłuższego podbiegu, średni poziom nad poziom morza itp. Wielkość tego współczynnika nie zależy więc od długości trasy czy limitów. Nasz poziom 7 to bardzo dużo jak na beskidzka trasę (czytaj – trasa jest pofałdowana  ). Inne biegi w Polsce mają np.: Bieg Rzeźnika – 6, Chudy Wawrzyniec – 4 , Bieg 7 Dolin – 5. Z drugiej strony współczynnik Bieg ultra Granią Tatr to budząca respekt cyfra 9  W uproszczeniu współczynnik ten określa techniczną trudność trasy, ale pewne aspekty jakościowe, trudne do matematycznego uchwycenia – np. ilość kamieni – nie są uwzględniane. U nas kamieni jest raczej niewiele 

Najciekawszy – i najbardziej rozwojowy – jest chyba ostatni współczynnik – tzw. Finisher criteria. Wiąże się on z jednym z podstawowych zadań ITRA, czyli próbą wyceny trudności biegów górskich i jednoczesnej wyceny osiągnięć poszczególnych zawodników, mimo różnych tras i warunków w trakcie zawodów. Każdy kto ukończył chociaż jeden bieg zgłoszony do ITRA otrzymuje indywidualne punkty za ukończenie biegu. W zależności od czasu, miejsca na mecie, różnicy czasu w stosunku do zwycięzcy, ilości dobrych czasów (czyli dobrych zawodników na mecie) i pewnie jeszcze kilku innych algorytmów, których ITRA nie ujawnia, ale stara się je sukcesywnie dopracowywać. Z duża dokładności współczynnik ten określa klasę zawodnika, jego sportowy poziom. Teoretycznie najwyższy poziom to 1000 pkt, ale pierwszy obecnie na liście Jim Wolmsley ma punktów 949, większość zawodników między 400 a 600, a np. piszący te słowa 584 pkt.
W przypadku konkretnego biegu współczynnik ten określa stosunek trudności trasy do limitu czasowego przeznaczonego na jej pokonanie. GUT 48 km ma współczynnik na poziomie 380, czyli na na pokonanie dosyć trudnej trasy (Mountain Level 7) przeznaczono dużo czasu. Właściwie każdy (biegnący) zawodnik powinien się zmieścić w limicie. 
A zapisy na Gorce Ultra-Trail 48 km otwarte, zapraszamy.