Gorce Ultra-Trail – Winter Edition

Czas na zimową edycję Gorce Ultra-Trail.
Bieg ze startem tak ostrym, że z pewnością nie będzie Wam zimno – 250 m przewyższenia na odcinku 1,8 km na Studzionki, a potem piękna śnieżna trasa na Lubań, z punktem kontrolnym na szczycie wieży. Pod wieżą wiata z ogniskiem, chwila na wzmocnienie i powrót na Studzionki. Łącznie ok 23 km i +900 m.
Zapisy zostaną uruchomione 14 stycznia 2019 o godzinie 14.00

Zapraszamy! 🙂

Ochotnica Challenge dla początkujących

Powyższe zdjęcie przedstawia widok z polany Gorc Młynieński, zaraz za szczytem Gorca, po jego południowo-wschodniej stronie. Dwaj zawodnicy Ochotnica Challenge 2018 biegną szeroką, wygodną drogą, ale jeszcze przed początkiem lasu skręcą na prawo, w ledwo widoczną wśród drzew drożynę. Bo spośród wielu dróg i ścieżek, którymi prowadzą trasy Gorce Ultra-Trail najbardziej podobają nam się te najmniej uczęszczane, nieoznaczone turystycznie  A najwięcej takich odcinków znajduje się właśnie na trasie Ochotnica Challenge. Nasza 20-tka miała już kilka wersji, ale podbieg na Gorc był od samego początku. W połowie prowadzi on zielonym szlakiem turystycznym, jednak żeby do niego dotrzeć trzeba pokonać niezliczoną ilość polanek i ścieżek leśnych, które dopiero od trzech edycji GUT stanowią jednolity szlak. W ten sposób osiedle Chryczyki dostało bezpośrednie połączenie z Gorcem, na początku wygodna ale stroma droga wśród pół i zagajników, później znacznie mniej widocznymi ścieżkami pośród łąk, ale zawsze poza asfaltowa droga, która prowadzi zielony szlak turystyczny i zawsze z pięknymi widokami na góry wokół.
Tak niezwykły podbieg, aż prosił się o równie ciekawy zbieg. Jednak na grzbiecie, który schodzi z Gorca bezpośrednio do Ochotnicy Dolnej nie ma żadnych szlaków turystycznych, na mapach nie widać też żadnej jednolitej ścieżki. Nie wierzcie jednak mapom!  W rzeczywistości ścieżkę dało się znaleźć, mimo że tym razem zajęło to nieco więcej czasu, sporo błądzenia wśród łąk i małych lasków, a nawet konieczność niewielkiej korekty na tydzień przed biegiem. Ale było warto! Góry wzbogaciły się o nowa trasę, a Wy biegnąc Ochotnicę Challenge 20 km, możecie choć przez chwilę poczuć się jak zdobywcy przemierzający dziewicze, niezbadane tereny 
Szkoda tylko że ten piękny zbieg mieli szansę poznać tylko zawodnicy OC 20 km. Dlatego nowa trasa GUT 10 km – przeznaczona dla zupełnych debiutantów – także skorzysta z tej ścieżki. Zbieg nie będzie z samego szczytu, nie będzie też trzeba pokonywać całego podejścia pod górę, bo zawodnicy zostaną dowiezieni stosunkowo wysoko w Dolinę Młynnego autobusami. Ale zostanie to co najciekawsze i najprzyjemniejsze: piękny, łagodny ale dziki zbieg z widokiem na Tatry, Beskid Sądecki, Pieniny i Gorce. A na koniec oczywiście przeprawa przez rzekę wpław. Jedyna taka trasa w Polsce 
Zapraszamy na Ochotnica Challenge 20 km i GUT 10 km.
Zapisy tutaj: https://www.gorceultratrail.pl/pl/zgloszenia/

Wesołych Świąt

Wesołych, spokojnych Świąt i wielu biegowych emocji w Nowym Roku wszystkim naszym zawodnikom, sympatykom i mieszkańcom gminy Ochotnica Dolna życzy ekipa Gorce Ultra-Trail
Violetta, Grzegorz i Robert 

Akademia GUT cz.2

Druga edycja Akademii GUT przeszła do historii. Mieliśmy i jesień i prawdziwą zimę, wiatr, śnieg i zawieruchę, ale także piękne słońce i błękitne niebo. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, zapraszamy za miesiąc Przez trzy dni weekendu przebiegliśmy prawie 60 km, była także 45 minutowa sesja tabaty (z profesjonalnym trenerem) i sporadyczne porcje tenisa stołowego (dla chętnych). Wspólne zamieszkiwanie w jednym pensjonacie ułatwiało integracje (długie rozmowy o bieganiu  ), a obiady przeciągały się daleko do kolacji. To był niezapomniany czas w górach, na trasach Gorce Ultra-Trail. Dziękujemy. Przypominamy że następna edycja Akademii GUT już 19-20 stycznia 2019. Tym razem spotykamy się na Studzionkach, z widokiem na Tatry. Zapraszamy

        

GUT – przyjedź z rodziną

Biegasz po górach, chciałbyś startować w zawodach, ale nie chcesz zostawiać rodziny, która nie jest jeszcze tak biegowo zaawansowana jak Ty? Na Gorce Ultra-Trail przyjedź z rodziną! Na pewno nie będziecie się nudzić.

1. Mamy dwa dystanse dla początkujących: 20 km Ochotnica Challenge i 10 km w większości z górki  Twoja druga połowa mniej obyta w górach może spróbować swoich sił.
2. Gorce oferują dużo atrakcji turystycznych i historycznych. W Dolinie Jaszcze znajduje się instalacja-pomnik samolotu Liberator, który rozbił się w tym miejscu w 1944 roku. Odtworzona jest jego wielkość i dokładny kształt kokpitu pilotów, przez chwile można się poczuć jak za sterami bombowca. Jego fascynującą historię opisaliśmy na naszej stronie internetowej w zakładce O GORCACH. Miejsce katastrofy położone jest w pięknym lesie, tylko 3 km od parkingu. Idealne miejsce na krótki spacer, także z małym dzieckiem, bo droga jest bardzo wygodna.
3. W gminie Ochotnica Dolna znajdują się cztery wieże widokowe: Lubań, Gorc, Magurki i Koziarz (już poza Gorcami ale bardzo blisko). Wieże są ulokowane na szczytach gór więc dojście wymaga nieco więcej wysiłku ale nagroda warta jest każdego trudu. Widoki ze szczytów są zupełnie oszałamiające, szczególnie z Lubania, który już w XIX wieku uchodził za jedno z najlepszych miejsc widokowych w Beskidach. Wieże maja łagodne i szerokie schody, są bardzo dobrze zabezpieczone, dogodne dla dzieci i osób starszych. Dotyczy to także dużej platformy widokowej na szczycie. Wycieczka na wieże to od 4 do 10 km w jedną stronę marszem. Do każdej z wież można też dojechać rowerem, po specjalnie przygotowanych ścieżkach.
4. Atrakcji nie brakuje także w okolicach Gorców. Wąwóz Homole z pionowymi wapiennymi ścianami jest atrakcją na skalę europejską. Położony w Małych Pieninach, 25 km od Ochotnicy. Miejsce idealne dla rodzin z dziećmi, dobrze zagospodarowane, z dużymi parkingami i zapleczem gastronomicznym. W wąwozie, dużo różnych rodzajów schodów i skałek po których dzieci uwielbiają się wspinać 
5. I na koniec atrakcja dla miłośników architektury drewnianej. Przy drodze z Nowego Targu do Krościenka, po południowej stronie Gorców położone są cztery drewniane kościółki z XV wieku: Dębno, Łopuszna, Harklowa i Grywałd. Kryte gontem, z potężnych drewnianych bali, idealne w proporcach – istne perły architektury. Wpisane na światową listę światowego dziedzictwa Unesco. Z Ochotnicy do Dębna 20 km, wycieczka zamyka się w idealną pętle wokół masywu Lubania. Po drodze można także zahaczyć o zbiornik Czorsztyński (możliwe różne sporty wodne) i zamek w Niedzicy pięknie przeglądający się w jego wodach.

A to oczywiście tylko znikoma ilość gorczanskich atrakcji. Zapraszamy na GUT. Z całą rodziną  Bo tylko w Gorcach znajdziecie niezliczoną ilość polanek, gdzie można rozłożyć kocyk, wyjąć termos, kanapki i odpocząć… od wszystkiego 
Jesteście gotowi?

Welcome to Gorce Ultra-Trail 2019

Welcome to Gorce Ultra-Trail® – a race through the most beautiful parts of Gorce Mountains🍀
Gorce are situated in the south part of Poland, almost exactly half way from Kraków/Cracow to Zakopane. The highest point – Turbacz – is 1310 m a.s.l. The range is covered with a coniferous forest but there is plenty of mountain pastures as well. In the fourth edition of the race we will have five distances to choose from and two days of competition.

Saturday, August 3rd
☘️102 km and 4310 m positive altitude, 4 ITRA points
☘️84 km and 4110 m positive altitude, 4 ITRA points
48 km and 2580 m positive altitude, 3 ITRA points
☘️10 km and 350 m positive altitude.
Sunday, August 4th
☘️20 km and 870 m positive altitude, 1 ITRA points

Our competition in one word – the fastest 100 km race in Poland. The most scenic, most runable and the only one with a high watch tower on the route as well. We have an extraordinary beauty of the Gorc Trophy Cup for the winner and an unforgettable experience for all. In addition, several traditional music concerts along the way, the most delicious nutritional points north of the 49th parallel and crossing the river to the end.
You can also fight for the Gorc Trophy, that is, to finish our crown distance of 102 km in less than 10 hours. Together with the cup, the winner will receive 1000 € prize.
Who is less in a hurry on the trail, will be able to admire the beautiful Gorce landscapes, taste local specialties, listen to highlander music and feel the unique atmosphere of these mountains.
Book the date, welcome to Gorce!

Twoja pierwsza setka

Przebiegłeś już swoją pierwszą 40-tkę, 60-tkę czy 80-tkę i zastanawiasz się co dalej? Czy jesteś już prawdziwym ultrasem czy tylko na trzy czwarte? 😉Granice są po to, by je przełamywać! Pewnie wyznajesz taką zasadę i masz rację. Jednak 100 km to chyba najbardziej magiczna granica. Nie wiadomo, czy chodzi tu o 3-cyfrową liczbę, naturę ludzkiego organizmu czy może cykl jednego dnia i nocy, w których zwykle taki dystans da się zmieścić. Tym bardziej, że są przecież bardzo różne setki: piekielnie trudne – dnia i nocy nie starcza żeby je przebiec – i “łatwe”, gdzie wielu zawodników mieści się w 12 godzinach.
Jeśli takie myśli chodzą ci po głowie, mamy setkę specjalnie dla Ciebie. Gorce Ultra-Trail 102 km spełni bardzo różne oczekiwania. Zarówno tych szybkich, jak i wolniejszych zawodników. Przede wszystkim jest “biegowa” prawie na całej długości. 5 km po asfalcie na samym początku, lekko z górki pozwoli ci łagodnie wejść w bieg. Następne siedem – potężne podejście na Lubań – prawda – przystopuje cię bardzo wyraźnie, ale powiedzmy sobie szczerze, jest ciągle początek biegu, masz dużo siły, dasz radę. Gdzieś w tych okolicach zaskoczy cię wschód słońca – niby banalne, ale jak biegniesz 100 km przez góry nie możesz się nie wzruszyć. Dalej, aż do pierwszego punktu żywieniowego na 25 kilometrze, odpoczywasz – bujasz się łagodnie nieco w dół i nieco do góry, ale generalnie zbiegasz. Sama przyjemność 🙂Pożywiony i napity zmierzasz w stronę Turbacza… i zaczynasz się rozglądać. Jest już od dawna jasno i zaczynają się polany, te najpiękniejsze w Gorcach. Bo przełamywanie własnych ograniczeń i barier jest ważne i bardzo piękne, ale podziwianie świat wokoło to też jest coś! A widoki w Gorcach są zupełnie wyjątkowe. Po pierwsze jest dużo polan i nic nie przesłania świata, po drugie Gorce są właściwie w centrum gór: z jednej strony Tatry, z drugiej Babia Góra, dalej Beskid Wyspowy, Sądecki i Pieniny. Nie ma takiego drugiego miejsca w Polsce!
Oczywiście zaczynasz być trochę zmęczony. Może w okolicy Turbacza (na 34 km), a może dopiero koło Starych Wierchów (ok. 45 km). Ale na 43 km masz drugi punkt żywieniowy w Obidowej, a po drodze dodatkowo dwa schroniska – gdyby nagle skończyło ci się paliwo. Biegniesz dalej. Trudno opisać, co dzieje się w takim środkowym odcinku biegu, między 40 a 70 kilometrem. Może złapią cię skurcze, może ból brzucha, a może w ogóle nie zapamiętasz tego odcinka, jakby go ktoś wymazał z pamięci. Co by to nie było, pocieszaj się myślą, że do mety jeszcze daleko 🙂 Tak, może to paradoks, ale skoro do mety daleko, to wszystko może się jeszcze zdarzyć, i nawet największy kryzys zdążysz jeszcze przezwyciężyć. Pamiętaj, że jesteś tu, aby pokonywać własne ograniczenia.
I w tak miłej i przyjemnej atmosferze dobiegniesz już spokojnie do mety? A skąd! Na pewno nie, będzie jeszcze bolało!
Po 80 km wyczerpią ci się podstawowe zasoby. Jeśli biegniesz po raz pierwszy setkę, organizmy zdziwiony i nie przyzwyczajony do takiego wysiłku powie: “zaraz, zaraz, już powinieneś spokojnie leżeć, nigdy mnie tak nie męczyłeś, odmawiam dalszej współpracy…” Będziesz wtedy za punktem żywieniowym w Szczawie na 83 km. Tam zaczyna się długie podejście na Gorc – ostatnią górę na trasie. Podejście na początku jest na szczęście łagodne, staraj się podobnie łagodnie pertraktować z własnym ciałem aby wykrzesało z siebie resztki sił, tym bardziej, że podejście będzie się stawało coraz bardziej strome. Gdzieś w tym miejscu zaczniesz powoli rozumieć czym jest ultra. Jego podstawową zasadą jest przemiana, odmiana losu, odpływ i przypływ sił, w górę i w dół. Bo za szczytem Gorca jest już tylko zbieg. Do mety niby ciągle jeszcze 10 km, ale zacznie ci pomagać grawitacja. No i świadomość że wszystko ma swój kres, nawet ten bieg i twój wysiłek.
Nie musisz się spieszyć, pamiętaj że masz 18 godzin, a to całkiem sporo jak na tę trasę. Jak nie wyrobisz się w 18 godzinach, poczekamy na ciebie, ile będzie trzeba. Przeżyj swój bieg do końca, nie zawahaj się zatrzymać, jak zastanie cię zachód słońca – to niezapomniana chwila w górach.
Bo tylko raz jesteś w stanie zrobić swoją pierwszą setkę 🙂
Zapraszamy na Gorce Ultra-Trail 102 km.

Gorce Ultra-Trail 2018 – official video

Przedstawiamy oficjalny film Gorce Ultra-Trail 2018. Jest jak noc i dzień albo ogień i woda  Bo dwa dni zawodów, które są na nim przedstawione tak bardzo się miedzy sobą różniły. Znajdziecie tam i potoki deszczu i błoto, i wieże widokowe i Tatry ponad chmurami, i cudowne słońce i niesamowite obrazy Gorców, i słynny punkt żywieniowy w Rzekach z paniami z koła gospodyń z Gminy Mszana Dolna, i przeprawę przez rzekę, niesamowitych kibiców i radość i łzy szczęścia na mecie. Przeżyjmy to jeszcze raz. Wideo tutaj
A zapisy do przyszłorocznej edycji już otwarte, zapraszamy https://www.gorceultratrail.pl/pl/zgloszenia/

Gorce Ultra-Trail dla początkujących

W ten wyjątkowy weekend dla polskiego ultra, kiedy odbywają się niezwykle atrakcyjne biegi – Ultramaraton Bieszczadzki, Łemkowyna Ultra-Trail, Ultra Kotlina i Leśna Doba – otwieramy zapisy na dwa najkrótsze dystanse Gorce Ultra-Trail 2019 – 20 i 10 km. Zapraszamy wszystkich początkujących amatorów biegania w górach, tych którzy stawiają pierwsze kroki na leśnych ścieżkach i szukają trasy na debiut. U nas macie podwójne możliwości. Możecie wybrać Ochotnica Challenge 20 km – podbieg i zbieg na stokach Gorca z wieżą widokową w programie i gwarancją niezapomnianych widoków na Tatry w czasie zbiegu albo GUT 10 km, z równie pięknym zbiegiem ale z mniejszą ilością podbiegów. Trasa GUT 10 km prowadzi bowiem głównie na dół 
Wcześniejsze zapisy dają wiele czasu na wybiegania i treningi – do sierpnia zdążycie się solidnie przygotować.
Zapraszamy  

GUT 2019 – registration open!

Registration for Gorce Ultra-Trail 2019 is open now! This time you are be able to register for our longest run GUT 102 km.
Three-digit distance, over 4300 m positive elevation, time limit 18 hours and Robbie Britton’s result from this year to beat: 10 hours 24 min 27s. In one word – the fastest hundred in Poland  The most scenic, most runable and the only one with a seeing tower in the program as well.  We have an extraordinary beauty of the Gorc Trophy Cup for the winner and an unforgettable experience for all. In addition, several traditional music concerts along the way, the most delicious nutritional points north of the 49th parallel and crossing the river to the end.
Plan your next year in Gorce in early August. Welcome 

Page 1 of 18

Powered by Przetwórnia. Agencja Reklamowa & Gorce Ultra-Trail