Oferta międzynarodowa GUT

GUT-Polska1

Polska to piękny kraj. To prawda, że Gorce są jednym z najpiękniejszych jego zakątków, ale ciekawych miejsc u nas nie brakuje. Chcemy pokazać to piękno światu. Chcemy zaprosić do nas biegaczy ze wszystkich kontynentów. Niech przyjeżdżają na Gorce Ultra-Trail i niech podziwiają. Sami robimy tak jeżdżąc na zawody w innych krajach; chłoniemy międzynarodową atmosferę The North Face Lavaredo Ultra Trail czy Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB jako ich najważniejszą wartość, czas się zrewanżować.
Przygotowaliśmy specjalne pakiety run & travel, łączące start w naszych zawodach z poznawaniem Polski. Można wybrać pakiet rozszerzony 9-dniowy, lub podstawowy 5-dniowy… i nie martwić się o nic. Odbieramy chętnych z lotniska lub hotelu, zapewniamy, transport, zakwaterowanie, logistykę, zwiedzanie ciekawych miejsc, start w GUT, regenerację i… dobre wspomnienia 🙂 . Jeśli czytacie nas w UK, Nowej Zelandii, w Korei czy gdziekolwiek na świecie – to jest propozycja właśnie dla was. Jeśli macie znajomych gdzieś daleko lub blisko, a oni chcieliby spróbować Polski i biegania po naszych górach – wspomnijcie im o naszej ofercie.
Program realizujemy wspólnie biurem turystycznym Be Alive.
Więcej szczegółów tutaj.

Wesołych Świąt

Dużo świątecznej radości dla wszystkich!
Dla tych co już sobie pobiegali i dla tych co się lenią, dla tych co mają roztrenowanie i dla robiących życiówki na początku roku. Dla leczących kontuzje i dla szlifujących formę. Dla tych co mają kryzys i spadek motywacji i dla tych pełnych nadziei. Dla tych co nie biegają, bo może boją się zacząć, i dla tych co nie biegają bo mają inne ciekawe zajęcia. Dla wszystkich starczy miejsca pod wielkim dachem nieba 🙂

Zaczął się właśnie magiczny czas Dwunastnicy – 12 dni od Bożego Narodzenia do Trzech Króli, który jest zapowiedzią całego przyszłego roku. Jeden dzień to jeden miesiąc. Jeśli interesuje was co stanie się w przyszłym roku, wystarczy uważnie przyglądać się tym dniom. Jeśli jesteście np. ciekawi jaka pogoda będzie w czasie najbliższego Gorce Ultra-Trail 12 sierpnia, wystarczy obserwować niebo 1 stycznia, między godziną 11.00 a 12.00 (sierpień to ósmy miesiąc, a 1 stycznia to ósmy dzień naszej dwunastnicy). Skuteczność przepowiedni prawie pewna 🙂
Żadnej przepowiedni nie potrzeba za to do przewidzenia atmosfery w trakcie biegu – będzie z pewnością rewelacyjna. Zapraszamy do zapisów http://www.gorceultratrail.pl/pl/zgloszenia/

Mogielica – czyli demony na trasie

mogielica1

Zawsze mnie zastanawiało skąd pochodzą nazwy szczytów, miejscowości, rzek czy przełęczy, po których biegam? Te wszystkie Przysłopy, Kiczory, Turbacze, Kotelnice czy Prehyby? Wydaje się że jest w nich egzotyka i niedzisiejsze piękno. Jakby jakieś głosy z zaświatów pamięci, przypominające że kiedyś było inaczej. Rzeczywiście, większość nazw jest bardzo starych, a niektóre zachowują niezwykła trwałość, mimo upływu lat i zmiany warunków w jakich powstały. W Beskidach większość nazw ma pochodzenie wołoskie – od Wołochów – tajemniczego ludu bałkańsko-ruskiego, który pojawił się na naszych terenach w XV i XVI wieku, jako rodzaj uchodźców, tyle że o wiele lepiej przyjmowanych niż ci współcześni. Wołosi stopniowo rozpuścili się w otaczającym żywiole, ale nazwy pozostały. Większość nazw jest wołoskich, nie wszystkie jednak.
Mogielica (1170) – nazwa najwyższego szczytu na nowym odcinku trasy 102 km ma pochodzenie słowiańskie, pochodzi oczywiście od wyrazu „mogiła”, który w starszej formie „mogyla” znaczył także kurhan i wzgórze. Mogielica pochodzi od mogiły, dosyć szczególnej jednak. Chodzi o miejsce, w którym chowano ludzi zmarłych przedwczesną i niespodziewaną śmiercią, a więc samobójców, topielców czy ofiary zarazy. Wg wierzeń ludowych były to byty niezdefiniowane, demony na pograniczu życia i śmierci, dlatego właśnie należało je pochować nie na cmentarzu, ale na granicach, a za taką uchodziła nasza góra, masyw duży i wyniosły, oddzielający różne ludzkie siedziby.
Zapożyczenia nazw szły tu w odwrotną stronę. Słowiańskie wyrażenie „mogyla” zostało przekształcone przez Wołochów w „magurę” – wyniosły, samotny masyw górski, a Magur pozostało w naszych górach bardzo wiele do dzisiaj 🙂
Nasza Mogielica jest jeszcze o tyle ciekawa, że na konferencji Karpackich Oddziałów PTT w 1936 r. zaliczono ją do Gorców (!). Dopiero regulacje powojenne „przydzieliły” ją do Beskidu Wyspowego. Podążamy zatem nieco śladem tej konferencji. Mogielica ma podobny charakter do Gorców i będzie największą atrakcją końcowego odcinka naszej najdłuższej trasy. Tym bardziej, że na szczycie jest także piękna wieża widokowa i morze gór wokoło.
Na zdjęciu powyżej Mogielica to ten niepozorny, ale najwyższy szczyt w tle. Na lewo od niego widać też spory kawałek trasy 102 km. Piękna polana na pierwszym planie nazywa się Podskały (58 km) i jest częścią Drogi Dziesięciu Polan wyznaczonej w 1926 roku przez Walentego Gadowskiego – twórce Orlej Perci.

Mamy punkty UTMB!

utmb-2017l

Miło nam poinformować, że zostaliśmy oficjalnie biegiem klasyfikującym do Ultra Trail du Mont Blanc – UTMB. Zgodnie z wcześniejszą wyceną ITRA, każdy zawodnik, który ukończy nasz podstawowy dystans 102 km otrzyma 5 nowych punktów UTMB, natomiast uczestnicy krótszych dystansów otrzymają odpowiednio: za 80 km – 4 pkt, za 43 km – 2 pkt oraz za 20 km – 1 pkt. Zbieraczom punktów chcielibyśmy tylko uzmysłowić, że teoretycznie można u nas zdobyć nawet 6 pkt (a to już bardzo solidna zaliczka przed biegiem wokół królowej Alp), wystarczy pobiec w sobotę GUT 102 km, a w niedzielę Ochotnicę Challenge 20 km 🙂 . Trudne, ale nie niemożliwe. Zapraszamy do zapisów, są jeszcze miejsca na wszystkie dystanse. Szczegóły w zakładce Zgłoszenia.

Nowa trasa GUT 102

Mapa z trasami przyszłorocznej edycji Gorce Ultra-Trail coraz bardziej przypomina dziewięćsił bezłodygowy, flagową roślinę Gorców i podstawowy element zdobniczy naszego logo 🙂 . Postrzępione krawędzie liści-tras rozrastających się daleko we wszystkich kierunkach i piękne słoneczko w centrum – w naszym przypadku baza zawodów w Ochotnicy Górnej. To podobieństwo zawdzięczamy głównie nowej trasie – 102 km – którą wypuściliśmy daleko na północny-wschód. Z pozoru te nasze trasy wyglądają trochę jak labirynt 🙂 W rzeczywistości są bardzo naturalne i w większości poruszamy się po głównych lub bocznych grzbietach, po najkrótszych liniach łączących najważniejsze punkty, nie tracąc za wiele na wysokości. Nie inaczej jest przy okazji nowej trasy. Do 63 km biegnie ona wspólnie z trasą 80 km. Za punktem żywieniowym w Rzekach skręcimy jednak nie w prawo i bezpośrednio na Gorc, ale w lewo w kierunku przełęczy Przysłop i dalej na Mogielicę – najwyższy szczyt Beskidu Wyspowego. Opuszczamy zatem na chwile nasze ukochane Gorce.

GUT 2017 - mapa tras

Ale na usprawiedliwienie niech posłuży specyfika Mogielicy (1170 m). Otóż najwyższy masyw Beskidu Wyspowego zupełnie nie przypomina innych szczytów tego pasma. Przeważają tam bowiem, zwarte, stosunkowo niewielkie, góry-wyspy (stąd nazwa) porośnięte lasem, oddzielone od siebie głębokimi, płaskimi dolinami z polami uprawnymi, miasteczkami czy wsiami położonymi jakby poza górami. Mogielica jako jedyna jest wielkim masywem, wysyłającym w wielu kierunkach długie i łagodne grzbiety, mocno rozczłonkowane, z pięknymi polanami, kotlinami śródgórskimi i małymi przysiółkami zagubionymi gdzieś wysoko. W tym sensie przypomina raczej Gorce niż resztę Beskidu Wyspowego. I takimi właśnie długimi łagodnymi grzbietami prowadzi nasza trasa. Na początek będzie to grzbiet południowo zachodni, z Jasieniem, Krzystonowem i szeroką przełęczą Przysłopek, a ze szczytu zbiegniemy grzbietem południowo-wschodnim, przez Zalesie i Wyrębiska Szczawskie, wprost do Szczawy, z punktem żywieniowym (83 km), gdzie wracamy w Gorce. Po drodze będzie wielka, rozłożysta Polana Stumorgowa, kilka mniejszych, a na szczycie… wieża widokowa, chociaż nie tak spektakularna jak te gorczańskie 🙂 . I żadnej wsi po drodze. Z punktu żywieniowego w Szczawie łatwą drogą pobiegniemy w stronę Gorca, gdzie połączymy się z trasą 80-tki i znanymi szlakami z odrobiną off-roadu zbiegniemy ma metę w Centrum Ochotnicy Górnej.
Generalnie trasa przez Mogielicę będzie miała podobny charakter jak odcinki gorczańskie, podobne będzie też podłoże, raczej niewiele kamieni i ograniczone ilości błota. Do czterech wielkich gór z pierwszej edycji GUT (Lubań, Turbacz, Kudłoń, Gorc) dodajemy piątą – Mogielicę. Trasa pozostanie szybka i bardzo biegowa. Odzwierciedla to limit czasu, wynoszący umiarkowane 16 godzin. Z jednej strony – świetne dla tych co chcą się ścigać, z drugiej – 100-ka idealna na debiut na tym dystansie.

Start zapisów GUT 2017!

Zapisy na II edycję Gorce Ultra-Trail otwarte!  Zapraszamy – 11-13 sierpnia 2017 roku, Ochotnica Górna.  Tym razem 5 dystansów do wyboru: 102, 80, 43 i 20 km, oraz prawdziwy vertical 1,3 km. Zaczynamy już w piątek wieczorem 11 sierpnia, będzie krótko, ale bardzo stromo 🙂 , w sobotę trzy dłuższe biegi, a w niedzielę tradycyjnie 20-kilometrowa Ochotnica Challenge. Nowością jest przede wszystkim 102 km, najdłuższa trasa, pomyślana w ten sposób aby zapewniała 5 nowych punktów ITRA i jeszcze więcej atrakcji. Do czterech słynnych gorczańskich szczytów dołączyliśmy piąty 🙂 Będzie trudniej, ale bez przesady. Wszystkie szczegóły są już w odpowiednich zakładkach na stronie.

 

Punkty ITRA dla każdego

pukty-per-itra

Na stronie ITRA pojawiły się wyniki Gorce Ultra Trail. Czekaliśmy prawie dokładnie 3 miesiące, ale w końcu się doczekaliśmy 🙂 Oczywiście, wyniki znane były i opublikowane zaraz po biegu, ale wraz z opublikowaniem ich na stronie ITRA, przy każdym nazwisku jest wpisana ilość małych punktów (tzw. performance index), które zdobył każdy zawodnik, w zależności od miejsca na mecie. Te same punkty pojawiły się jednocześnie na indywidualnym profilu każdego uczestnika naszego biegu.
Bo gdyby ktoś jeszcze nie wiedział, na stronie ITRA, każdy zawodnik, który przebiegł choć jeden bieg certyfikowany przez tę organizację, ma własny profil, który tworzony jest automatycznie i są tam wyszczególnione wszystkie (najlepsze, jeśli dużo startuje) biegi w których uczestniczył, oraz indywidualna wycena każdego zawodnika. I tak, na pierwszym miejscu znajduje się niezmiennie Kilian Jornet – 933 pkt., a za zwycięstwa na poszczególnych dystansach Gorce Ultra-Trail nasi zawodnicy otrzymali: Artur Baran – 702 pkt., Artur Jabłoński – 712 pkt., a Vit Otevrel – 694 pkt. Zachęcamy do sprawdzenia się na liście, to jedyna możliwość jako takiej obiektywizacji każdego startu. Strona ITRA jest tak skonstruowana, że nie możemy podać bezpośredniego linku, trzeba trochę poszukać (po lewej stronie filtr z datami zawodów i krajami).
http://www.i-tra.org/page/328/Results.html

Gorce Ultra-Trail 2017

Druga edycja Gorce Ultra-Trail odbędzie się tradycyjnie w drugi weekend sierpnia, 12-13.08.2017. Dobrze znane trasy, ale też sporo nowości. Dodamy jeden dlugi (bardzo) dystans i jeden bardzo krótki (ale za to stromy). Jeśli szukacie biegu za 5 nowych punktów UTMB, to taki właśnie będzie nowy Gorce Ultra-Trail 102. Do tego oczywiscie niezapomniane widoki na Tatry i Beskidy, oraz wyjatkowo przyjazna dla biegaczy atmosfera Ochotnicy. Rezerwujcie termin już dziś, zapisy rozpoczynamy za kilka dni. 🙂

Dostaliśmy nowe punkty

Od zakończenia Gorce Ultra-Trail 2016 opłynęły dwa miesiące, myślami jesteśmy już przy następnej edycji, ale dopiero wczoraj dostaliśmy z UTMB oficjalne potwierdzenie, że nasz najkrótszy dystans – Ochotnica Challenge 20 km daje 1 pkt do przyszłorocznej edycji UTMB (oczywiście wg nowej skali). 1 pkt to nie jest wiele ale zawsze jest od czego zacząć, a poza tym może się przydać komuś, kto chciałby wystartować w którymś z krótszych dystansów: CCC, TDS lub OCC. Znacznie wcześniej dostaliśmy potwierdzenie co do punktów za dwa nasze dłuższe dystanse. Jak widać UTMB nie jest jakimś sprinterem jeśli chodzi o tempo działania 🙂 ale trzeba pamiętać, że punkty na przyszłoroczną edycję UTMB można zbierać do końca tego roku, a każdy bieg może być wyceniony także po jego zakończeniu.
U utęsknieniem czekamy też na na oficjalne wyniki naszych biegów na stronie ITRA, wraz z indywidualną ilością punktów dla każdego zawodnika. Po dwóch ponagleniach, jest szansa, że będą już wkrótce 🙂

utmbx3c

Wyniki

Oficjalne wyniki wszystkich dystansów Gorce Ultra-Trail są już dostępne w odpowiedniej zakładce na naszej stronie. Dziękujemy wszystkim uczestnikom, kibicom, wolontariuszom i partnerom.

Następna edycja Gorce Ultra-Trail odbędzie się 11-13 sierpnia 2017. Już  wkrótce zostaną uruchomione zapisy.
Zapraszamy za rok, zapraszamy do biegania po Gorcach niezależnie od pogody i pory roku 🙂

na mecie

Page 1 of 4

Powered by WordPress & Gorce Ultra-Trail

Facebook
Twitter
Instagram